Radšej iní ako my

Zverejnené
16 September 2017

Nedávno som sa stretol s otázkou: „Kto je najdôležitejší človek vo vašom živote?”. Keď som uvažoval nad odpoveďou, moje myšlienky sa rozbehli po troch cestách. Napísal som článok, v ktorom sa zaoberám tým, či sú iní ľudia dôležitejší v našich životoch, ako my sami. Ak áno, aký to má význam. A či to všetko nejako súvisí s vnútornou motiváciou.

Sú v našich životoch iní ľudia dôležitejší, ako my sami? Áno. Aspoň pre väčšinu z nás. Napadlo ma, že môže byť zaujímavé, zapojiť do všetkého toho uvažovania vás čitateľov. Aby to bolo čo najjednoduchšie (chápem, že na úkor kvality), vymyslel som anketu, v ktorej som položil len jedinú otázku. Kto je najdôležitejší človek vo vašom živote? Odpovede môžu orientačne načrtnúť, či je naša pozornosť nasmerovaná k sebe, alebo iným ľuďom. Drvivá väčšina ľudí, ktorí sa zúčastnili môjho experimentu, označila za najdôležitejšiu osobu vo svojom živote niekoho iného ako seba. Bolo to približne 96%. Z toho vyplýva, že len málokto z nás si uvedomuje ako je sám dôležitý. V mojej anketke len 4% z tých čo odpovedali. Môže to mať viacero príčin. Napríklad, že v našej kultúre sa cení, ak je niekto nesebecký a dokáže sa rozdať pre iných. Preto nám príde „normálne” nemyslieť v prvom rade na seba. V tejto súvislosti ma napadá ešte jedna príčina. V snahe byť posudzovaní pozitívne od našich blízkych, upravujeme svoje správanie (v detskej reči - poslúchame) v rozpore s tým čo cítime. Aby sme v tom boli dobrí, potrebujeme spoznať hodnoty, postoje, názory iných a tie naše ostávajú akosi v pozadí. Neskôr využívame aj iné stratégie. Snažíme sa získať dobré zamestnanie, zarobiť veľa peňazí, zvýšiť si spoločenské postavenie. Sme poháňaní tým, čo stojí mimo nás. Najskôr potreba ocenenia od iných, neskôr prestíž, alebo peniaze.

Aký to má význam? Upíname svoju pozornosť na vonkajšie hodnotenie. Snažíme sa vplývať na to čo sa deje mimo nás. Napríklad si pýtame od nadriadených potvrdenie, či robíme veci správne. V pracovnom prostredí to totiž funguje veľmi podobne ako v tom súkromnom. Tiež tu existujú dôležité osoby, ktoré nás odmeňujú za to, ako dobre robíme svoju prácu. Tak sa dostávame od ľudí k peniazom. Sústredíme sa na výsledok - koľko zarobíme a pritom sme nešťastní, lebo nám nevyhovuje spôsob, ako to robíme. V práci tak niektorí z nás vnímajú ako nutnosť a necítia sa v nej šťastní. Poznám ľudí a verím, že aj vy, ktorí sú v práci šťastní. Tiež poznám športovcov, ktorí nerátajú skóre, nemerajú čas, len sú nesmierne šťastní, len kvôli samotnému športu.

Aká je spojitosť s vnútornou motiváciou? Päťnásobný olympijský víťaz, americký bežec, Michael Johnson hovorí o vnútornej motivácii ako o vzrušení, ktoré zažíval pri behaní už ako desať ročný chlapec. Keď si uvedomíme, že vzrušenie je niečo, čo sa jednoznačne odohráva v nás, je to presne vystihnutá vnútorná motivácia. Rodí sa tam, kde nehrajú prím vonkajšie stimuly. Jej rast podporuje zameranie pozornosti smerom od dôležitých ľudí, ktorých si chceme získať, k vlastnému prežívaniu. Ak túžite objavovať a spoznávať, ste na najlepšej ceste k objaveniu vnútornej motivácie.

Na začiatku článku, je otázka: „Kto je najdôležitejší človek vo vašom živote?”. Priznám sa, že ešte pred rokom, možno dvoma, by som odpovedal, že je to niekto z mojich najbližších. Dnes však bez váhania tvrdím, že som to ja sám. Z jednoduchého dôvodu, ak budem šťastný a spokojný ja, dokážem rozdávať lásku a porozumenie aj svojmu okoliu.